Školení lanových aktivit

Školení lanových aktivit

V sobotu 19.4. 2008 se uskutečnilo školení vedoucích táborů na nízké lanové aktivity. V 9.00 se všichni zájemci sjeli (dostavili) ke kostelíku v Hradišti, kde už na nás čekal pozvaný instruktor Miloš Styblík zvaný Alias… né kecám – Miluna. Nedaleko se totiž nachází zajímavý skalní masiv, který je zřejmě využíván k lezení, protože jsou ve stěně ukotveny nýty. Jelikož je vybavení pro lezení poměrně těžké, vyslali jsme dva tereňáky s materiálem takzvanou dolní cestou, přičemž ostatní účastníci zájezdu se vydali pěšky tou horní. Nevím, jak probíhal přesun této skupiny, ale motorizovaná část téměř zbloudila díky mým chabým navigačním schopnostem.

Školení samo bylo velice zajímavé a myslím, že i zkušení lezci typu Honzy Součka, jehož jmenovec v koruně stromu páchal škody na nervech Miluny, pochytili nějaké nové fígle. Nejdříve jsme se seznámili se samotným horolezeckým materiálem a jeho použitím. Poté se jal Miluna předvést vytažení lana na strom pomocí nahazovacího váčku. Sice jsme nestačili před zmíněným pytlíkem s broky uskakovat, ale když došlo posléze ke konečné instalaci lana, museli jsme uznat vysokou efektivitu tohoto postupu. Také několik možností vypnutí lana mezi stromy bude na táborech jistě využito, zvláště způsob, při kterém není zapotřebí žádného materiálu vzbudil zasloužený a neskrývaný obdiv. To už ale čas pokročil a vyhladovělé tělesné schránky bylo třeba něčím zasytit.

Jako stěžejní se pro tuto navýsost příjemnou činnost ukázala Čášova igelitka naditá klobásami a chlebem. Opečené na ohni vynikaly jemně kořeněnou chutí s výrazným aroma, takže jsme ani nestačili vnímat mírný deštík, který se spustil. Po obědě naštěstí ustal, a tak jsme se mohli pustit do závěrečné perličky, kterou bylo slanění skály s mohutným převisem. Jak se ukázalo, nebyla to záležitost úplně jednoduchá a mnozí z nás, včetně mě, se u toho zapotili hrůzou. Kolem 14.00 jsme se již cítili natolik proškoleni, že jsme mohli s mírnými obavami, zda udržíme informace do léta, tuto povedenou akci zakončit. Po školení z minulého roku, které bylo zaměřeno na záchranu tonoucího, bylo i toto shledáno užitečným a již se všichni těšíme, co nám přinese rok příští.

no images were found